Kültürel Araştırmalar Vakfı [ KAV ] Cultural Research Foundation

feature image

HAKKIMIZDA

Kültürel Araştırmalar Vakfı (KAV)

Kültürel Araştırmalar Vakfı 2002 yılında Ankara'da kurulmuş olup; 2015 yılından itibaren İzmir'de faaliyetlerini sürdürmektedir. Kuruluş tüzüğünde belirtildiği şekliyle Vakfın amacı "Türkiye’nin kültürel zenginliklerinin araştırılması, belgelenmesi, arşivlenmesi ve çeşitli yayınlar yoluyla kamuoyuna sunulması / tanıtılmasına yönelik etkinliklerde bulunmak; benzer konularda çalışmalar yapan kişi, kurum, kuruluş gibi özel ve tüzel kişiliklerle ulusal ya da uluslar arası boyutlarda işbirliği yapmak" olarak belirlenmiştir.

Araştırmacıları tarafından yönetilen KAV, Mutfak Kültürü Araştırmaları Programı, Oyuncak Araştırmaları Programı, El Sanatları Programı ve Ritüel Programı başlıkları altında çalışmalarını sürdürmektedir. Geleneksel yaşama ilişkin kültürel obje ve bilgilerin hızlı bir şekilde aşındığı; kimisinin dönüştüğü ve çoğunlukla da yok olduğu günümüz Türkiye'sinde; halen yaşayan ya da yaşlıların belleklerinde kalanların kayıt altına alınması KAV ın önceliğidir. Elde edilen verilerin gelecek kuşaklara aktarılması ise KAV ın temel hedeflerinden birisini oluşturmaktadır.

  • slider

KAV 2012 den bu yana UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi çerçevesinde Hükümetler Arası Komiteye danışmanlık hizmetleri sunmak için UNESCO tarafından akredite edilmiştir.

Danışmanlık / Ortaklık - İşbirliği / Katkılar