Kültürel Araştırmalar Vakfı [ KAV ] Cultural Research Foundation

layer1-background
layer2-background
layer1-background
layer3-background
layer2-background

Türk Kahvesi ve Kültürü Geleneği

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nde Türk Kahvesi; “Türkiye’de 16. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmaya başlayan kahve; kendine has pişirme seremonisi ve sunumu ile misafir ağırlamaların, geleneksel sohbet toplantılarının, evlenme ve taziye törenlerinin, bayram ziyaretlerinin geleneksel içeceğidir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumun her kesimi tarafından özel bir anlam yüklenen Türk Kahvesinin ilk mekânları kahvehanelerdir. Özellikle erkeklerin Türk Kahvesi içerken sohbet ettikleri, âşık müziği dinledikleri, meddah gösterileri izledikleri kültürel mekânlar olan kahvehaneler, çeşitli dönüşümler geçirerek günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Türk Kahvesi, kadın toplantılarının da özel içeceğidir” şeklinde tanımlanmaktadır.

Geleneksel olarak daha çok törensel ortamlarda önemini koruyan, günümüzde ise kent yaşamının yaygın geleneklerinded biri olan, İzmir Kemeraltı çarşısında geleneksel olarak sürdürülen kahve geleneğini araştırma ve belgeleme çalışması yapılmıştır.

Türk kahvesi kültürü ve geleneği 2013 yılı itibariyle ülkemiz adına UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmiştir. KAV; UNESCO Somut olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi; Türkiye dosyaları izleme - envanter – tanıtım çalışmaları)

  • slider