Kültürel Araştırmalar Vakfı [ KAV ] Cultural Research Foundation

KOLEKSİYON

KOLEKSİYON

Oyuncak Araştırmaları ve Ritüel Programları içinde yer alan oyuncak, topaç ve nazarlık koleksiyonları sergi, atölye çalışmaları ve eğitim yoluyla geleneksel bilginin aktarımı için çalışmalar yapılmaktadır.

Oyuncak Koleksiyonu

Koleksiyon; ahşap, metal, bez, kâğıt, kemik gibi doğal ve sanayi ürünü malzemelerden yapılmış oyuncaklardan oluşmaktadır. Bu oyuncaklar arasında; 1900 başlarından antika objeler; 1950’li yıllarda yapılmış teneke oyuncaklar, Eyüp oyuncakları ile Anadolu’nun bir çok yöresinden toplanmış aşıklar, düdüklü testiler, bebekler ile çocuklara tarımı öğretmek amacıyla yapılmış oyuncaklar sayılabilir. Koleksiyonda, Anadolu oyuncakları dışında; ABD, Türkmenistan, Peru, Afganistan, Polonya, Makedonya, Guatemala, Nepal ve Japonya gibi dünyanın yaklaşık 25 ülkesinden birçoğu el yapımı oyuncaklar da yer almaktadır.

Topaç Koleksiyonu

Oyuncaklardan ayrı olarak yer alan topaç koleksiyonu, yaklaşık 30 ülkeden topaçları çermektedir. İçlerinde Osmanlıca yazılı pirinç fırdöndü ile antika teneke topaçların da yer aldığı koleksiyonda; Tunus, Venezüella, Pakistan, Suudi Arabistan, Hindistan gibi dünyanın birçok ülkesinden ahşap, kâğıt, cam, pirinç, ağaç tohumu gibi malzemelerle yapılmış topaçlar yer almaktadır.

Nazarlık Koleksiyonu

Türkiye’nin farklı yörelerinden edinilerek envantere alınan geleneksel yöntemlerle üretilmiş olan nazarlıklar; kemik, ahşap, metal, cam, deri, toprak, kumaş gibi çoğunlukla doğal malzemelerden yapılmış objelerdir. Program içinde derlenen nazarlık koleksiyonu sergi ve atölye çalışmaları yoluyla geleneksel bilginin aktarımı için kullanılmaktadır.