KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR VAKFI - CULTURAL RESEARCH FOUNDATION

Folk-Portal

Proje Bilgisi

Kategori Yayın, Tanıtım
Yer-Zaman İzmir, 2018 den ititbaren
Ortaklar-Destek AB Sivil Düşün Programı

Proje Açıklaması

Folk-Portal; geleneksel yaşama ilişkin kültürel objelerin, bilgi-birikim ve uygulamaların hızlı bir şekilde değişim/dönüşüm geçirdiği günümüz Türkiye’sinde; halen yaşayan ya da belleklerde kalan verilerin dijital, ortak bir platformda kayıt altına alınarak geleceğe taşınması amacıyla, Kültürel Araştırmalar Vakfı (KAV) tarafından tasarlanmış bir web sitesidir.

Kültürel kimliğimizi tanımlayan unsurların, geleneklerin ve gelenek aktarıcılarının yer aldığı, işlevsel, kalıcı ve sürdürülebilir bir dijital dokümantasyon ortamının toplumun yararına sunulması Folk-Portal’ı geliştiren öncelikli yaklaşımdır. Kültürel mirasın tespiti ve sürekliliğine dair ortak bir bilgi paylaşım platformu ve interaktif bir eğitim alanı oluşturma hedefi de olan Folk-Portal, bir yandan da arşiv görevini üstlenecektir.

Bu sitenin kurgusal altyapısı, gönüllü katılım ve paylaşımı temel almaktadır. Folk-Portal, yaşayan kültür mirasımızın sivil toplum inisiyatifi ile derlenmesi / belgelenmesi / paylaşılması / ifade edilmesi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesinin Türkiye’de tanıtımı konularında toplumsal hafızamıza katkı sağlayacak bir role sahip olacaktır.

Folk-Portal’da somut olmayan kültürel miras unsurlarının bağlamından koparılmadan, kısa, açık ve anlaşılır bölümler halinde paylaşımı düşünülmüş, bu paylaşımın internet kullanımına olabildiğince uygun tema ve mobil araçlarla tam uyumlu hale getirilmesine çalışılmıştır.

 

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...