KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR VAKFI - CULTURAL RESEARCH FOUNDATION

Geleneksel Sporlar

Proje Bilgisi

Kategori Araştırma, Yayın, Tanıtım
Yer-Zaman Van, Ankara, Kars, Edirne, İzmir
Ortaklar-Destek Kamu Kurumları, Yerel Yönetimler, STK

Proje Açıklaması

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri XIV. Yüzyılda Rumeli’de doğup, günümüze kadar uzanan geçmişiyle (648 yıl) dünyanın en eski festivallerinden biridir. “Pehlivan” karakteri, Türkler için önemli bir kültürel kimlik unsurudur. Güreş ve şenlikler “Er Meydanı” denilen alanlarda yapılır. Pehlivan, güreş ağası, cazgır, davul-zurnacı, yağcı, peşgirci gibi geleneksel giysili bir grup tarafından, bir dizi törenle yürütülen bu etkinlik büyük bir coşkuyla izlenir. Araştırma, belgeleme çalışmasıdır.

Oğlak Oyunu

Afganistan’ın Pamir Yaylası’ndan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Kırgızlar, Van Erciş İlçesinin Ulupamir köyünde yerleşiktir. Ulupamir’de atlarla oynanan “buzkaşi” (oğlak kapma oyunu) önemli bir kültürel unsurdur. “Kökpar, ulak tartu, oğlak” gibi adlarla da anılan “buzkaşi” oyunu konusunda araştırma ve belgeleme yapılmıştır.

Deve Güreşleri

Çanakkale’den Antalya’ya kadar pek çok yerde yapılan deve güreşleri, her yıl Kasım – Mart ayları arasında genellikle ilçe ve belde belediyeleri organizasyonu ile gerçekleştirilmektedir. İzmir Selçuk ilçesinde yapılan deve güreşleri, geniş katılımlı popüler bir etkinliktir. Bu çalışma; geleneksel bir uygulama olan deve güreşlerinin araştırılması ve belgelenmesini içermektedir.

Cirit

Eski Yunandan Osmanlıya Cirit atma sporu bilinir ve günümüzde de oynanmaktadır. Atlı cirit oyunu iki takım halinde oynanır. Atlı ciritçiler; ellerindeki cirit denilen küçük mızrak biçimli çubuğu rakibine isabet ettirerek puan kazanırlar. Cirit zor ve tehlikeli bir oyundur. Kars, Erzurum bu geleneğin canlı yaşadığı illerdir.

Geleneksel Sporlar Tanıtım Videosu

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...