KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR VAKFI - CULTURAL RESEARCH FOUNDATION

Etkinlikler

Araştırma - Toplantı - Sergi
30
Nis

UNESCO Akrediteli Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bilgi – Deneyim Paylaşımı

Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından 14-26 Nisan 2019 tarihleri arasında Norveç, Fransa, Çekya ve Slovakya’da yerleşik, UNESCO SOKÜM Sözleşmesi kapsamında akredite sivil toplum kuruluşlarının bir bölümü ile görüşmeler yapıldı. Özellikle; somut olmayan kültürel miras alanına ilişkin, alan araştırma yöntemleri, etik değerler, sivil toplumun kültürel mirasın korunmasındaki rolleri, somut olmayan miras konusunda iyi uygulama örnekleri, fiziki ve dijital ortamda SOKÜM değerlerinin sunumu-paylaşımı-bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları, görüşülen STK ların kurumsal yapı ve çalışmaları konularında karşılıklı bilgi-deneyim paylaşımı yapıldı. Bu STK larla devamlılığı konusunda uzlaşılan bir iletişim sağlandı. Ayrıca bu ülkelerde Somut Olmayan Kültürel Miras alanındaki belli başlı müzelerde görüşme, tespit ve belgeleme çalışmaları yapılmıştır.

18 Nisan 2019 tarihinde Paris’te, UNESCO Genel Merkezinde gerçekleştirilen, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesine Akredite Sivil Toplum Kuruluşlarının UNESCO SOKÜM Sözleşmesindeki rollerinin belirlenmesi toplantısına Kültürel Araştırmalar Vakfı (KAV) adına Mutfak Kültürü Araştırma Programı Koordinatörü ve UNESCO sorumlusu Nihal Kadıoğlu Çevik katıldı. Toplam 55 ülkeden UNESCO akreditasyonuna sahip yaklaşık 120 STK ve Taraf Devletler temsilcilerinin katıldığı toplantıda; daha önce gönderilen kapsamlı çalışma dokümanı temelinde, STK ların Sözleşmedeki danışmanlık rollerinin güçlendirilmesi ve bunun birey-grup ve topluluklara yansıtılmasındaki rolleri, akreditasyon kriterleri ve süreçleri,  etik değerler, kapasitelerin artırılma yolları, bütçe faktörleri gibi belli başlı konular tartışıldı.

Bu danışma toplantısının sonuçları, Kolombiya Bogota’da, 9-14 Aralık 2019 tarihlerinde yapılacak Hükümetlerarası  Komitenin on dördüncü oturumuna sunulacaktır.

Bu çalışma Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteği ile yapılmıştır.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...